Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Trojcípá chlopeň (lat. valva atrioventricularis dextra, popř. valva tricuspidalis) je jedna ze čtyř srdečních chlopní. Nachází se mezi pravou síní a pravou komorou. Obrázek: Čtyři srdeční chlopně – pohled shora. Znázorněny jsou (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mitrální chlopeň (valva mitralis) neboli dvojcípá chlopeň (valvula bicuspidalis), plicní chlopeň (valva trunci pulmonalis), aortální chlopeň (valva aortae) a trojcípá chlopeň (valvula tricuspidalis). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148207) Viz také srdeční chlopně.

Stenóza mitrální chlopně je jedna z chlopenních vad, které se mohou vyvinout v průběhu života. Vyznačuje se zúžením chlopně mezi levou síní a levou komorou, obvykle v důsledku dříve prodělané streptokokové infekce nebo revmatické horečky. Čerpací kapacita srdce je snížená a dochází ke zpětnému toku (regurgitaci) krve do plic. Viz také mitrální chlopeň, stenóza.

Plicní chlopeň (lat. valva trunci pulmonalis) je jedna ze čtyř srdečních chlopní. Nachází se mezi pravou komorou a plicnicí. Obrázek: Čtyři srdeční chlopně – pohled shora. Znázorněny jsou (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mitrální chlopeň (valva mitralis) neboli dvojcípá chlopeň (valvula bicuspidalis), plicní chlopeň (valva trunci pulmonalis), aortální chlopeň (valva aortae) a trojcípá chlopeň (valvula tricuspidalis). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148207) Viz také srdeční chlopně.

Nedomykavost chlopně znamená nedokonalé fungování srdeční chlopně. Nedomykavá chlopeň nedokáže zabránit zpětnému toku krve z tepny (aorty, resp. plicnice) do komory (levé, resp. pravé). Srdce je tak zatěžováno nadměrným objemem krve a časem může dojít k jeho selhání.

Atrioventrikulární chlopně je jiný název pro cípaté chlopně.

Poloměsíčité chlopně jsou srdeční chlopně mezi komorami a tepnami vedoucími ze srdce. Konkrétně jsou to plicní chlopeň v pravé části srdce a aortální chlopeň v levé části srdce. Viz také cípaté chlopně, srdeční chlopně.

Dvojcípá chlopeň je jiný název pro mitrální chlopeň.

Cípaté chlopně neboli atrioventrikulární chlopně jsou srdeční chlopně mezi síněmi a komorami. Konkrétně jsou to trojcípá chlopeň v pravé části srdce a mitrální chlopeň v levé části srdce. Viz také atrioventrikulární, poloměsíčité chlopně, srdeční chlopně.

Srdeční chlopně (lat. valvae cordis) usměrňují proudění krve v srdci. Můžeme si je zjednodušeně představit jako „ventily v čerpadle“, které zajišťují, aby tekutina (v tomto případě krev) proudila správným směrem. V srdci se nacházejí celkem čtyři chlopně: mitrální, plicní, aortální a trojcípá. Obrázek: Čtyři srdeční chlopně – pohled shora. Znázorněny jsou (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mitrální chlopeň (valva mitralis) neboli dvojcípá chlopeň (valvula bicuspidalis), plicní chlopeň (valva trunci pulmonalis), aortální chlopeň (valva aortae) a trojcípá chlopeň (valvula tricuspidalis). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148207) Viz také cípaté chlopně, poloměsíčité chlopně.

Žilní chlopně (lat. valvulae venosae) usměrňují proudění krve v žilách. Můžeme si je zjednodušeně představit jako „ventily v čerpadle“, které zajišťují, aby tekutina (v tomto případě krev) proudila správným směrem. Žilní chlopně fungují v součinnosti se svaly: ty se střídavě smršťují a uvolňují, díky čemuž proudí krev směrem k srdci. Při otevřených žilních chlopních může krev proudit žilami směrem k srdci, naopak uzavřené žilní chlopně krvi brání, aby proudila opačným směrem. Nesprávně fungující žilní chlopně mohou být příčinou různých onemocnění žil.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků